Grb Rudnika
Na zahtev žitelja mesta Rudnik i udruženja Rudničana, heroldi i komisija srpskog društva za heraldiku, genealogiju, veksikologiju i faleristiku Beli Orao za teritorijalnu heraldiku upisali su u registar grbova grb mesta Rudnik sa sledećim blazonom i u svemu saglasno predstavi grba egzemplifikovanoj na stranicama ovog dokumenta:
Sadržaj znamenja tumači se na sledeći način:
Štit
Trobreg predstavlja planinsko područje Rudnika. Ukršteni maljevi su tradicionalni rudarski amblem. Zlatni grifoni su mitska stvorenja, polu lavovi, polu orlovi. Po antičkoj tradiciji grifoni su čuvari riznica i naseljavaju planinske visove. U našoj srednjovekovnoj amblematici i heraldici grifoni su čest motiv, možda pod uticajem učenja svetog Irineja na osnovu koga se grifonu pripisivalo da predstavlja dvostruku prirodu hristovu, božansku i ljudsku. Srebrna rundela ilustruje bogastvo tom rudom, kao i rudničku kovnicu novca. Trolisni krstovi označavaju četiri veća manastira rudničkog kraja ( Vraćevšnicu, Voljavču, Nikolje i Blagoveštenje). Crveno polje štita podseća na vekovne borbe i stradanja, a zelena boja trobrega na prirodni ambijent planine Rudnik.
Bedemska kruna
Srebrna bedemska kruna bez merlona prinadležuje teritorijalnim jedinicama sa manje od 20.000 žitelja.
Čuvari grba
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Integer urna. Aenean tristique. Fusce a neque. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
Postament
Postament predstavlja planinski predeo u prirodnim bojama, sa planinskim vrhom Ostrvica iza zelenog trobrega u štitu. Ispod štita je predstavljen ulaz u rudničku jamu. U podnožju je kamena tabla koja aludira na natpis rimskog imperatora Septimija Severa, ali je ovde ispisana zlatnim nazivom Rudnik.